TECHNIK LOGISTYK
numer zawodu - 333107
W zawodzie wyodrębniono 2. kwalifikacje:
-/na podstawie podstawy programowej z roku 2019
SPL.01 Obsługa magazynów. (egzamin na koniec klasy III - w czerwcu)
SPL.04 Organizacja transportu. (egzamin na koniec śródrocza klasy V - w styczniu)
Link do strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie PRZEJDŹ NA STRONĘ
Link do strony Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi PRZEJDŹ NA STRONĘ
Informatory o egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie dla różnych zawodów PRZEJDŹ NA STRONĘ
Technik logistyk 333107 informator POBIERZ ZAŁĄCZNIK
Deklaracja przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie POBIERZ ZAŁĄCZNIK
Logistyka jest jedną z najszybciej rozwijających się sfer działalności gospodarczej w naszym kraju.
Na podstawie obserwacji rynku pracy można odnieść wrażenie, że większość nowo powstających miejsc pracy związana jest właśnie z tą sferą. Powstają nowe sieci handlowe, przedsiębiorstwa przemysłowe, dystrybucyjne i transportowo-spedycyjne. Z każdym takim przedsięwzięciem, jakim jest rozpoczęcie czy rozwój działalności nowego przedsiębiorstwa, związane jest powstanie nowego łańcucha przemieszczania dóbr – systemu logistycznego. Każdy system logistyczny potrzebuje operatorów – ludzi, którzy będą go obsługiwali. Zapotrzebowanie to dotyczy nie tylko osób o wysokich kwalifikacjach, legitymujących się dyplomami wyższych uczelni, ale również pracowników operacyjnych dysponujących rzetelnym przygotowaniem do wykonywanej pracy.
Technik logistyk zajmuje się planowaniem, organizowaniem, kierowaniem i kontrolowaniem przemieszczania towarów od producenta do konsumenta oraz wykorzystaniem informacji płynących z rynku w celu optymalizacji korzyści wynikających z wymiany towarowej dla wszystkich uczestników tej wymiany.
Technik logistyk powinien dostarczyć towar zgodnie z zamówieniem klienta. oraz optymalizować koszty, aby właściwie prowadzić współpracę z klientami. Do podstawowych zadań należy również wybór procedury zakupów oraz wybór dostawców i towarów.
Technik logistyk analizuje stan zakupów i nimi zarządza, obsługuje zamówienia i organizuje transport, wykorzystując w tym celu systemy informatyczne. Aby realizować stawiane przed nim zadania, musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu planowania, finansów, marketingu, transportu i dystrybucji, analizy finansowej i ekonomicznej oraz prawa krajowego i międzynarodowego w zakresie objętym jego działaniem.
Osoba, która pracuje na stanowisku logistyka, odpowiada między innymi za sprawnie funkcjonowanie logistyki w firmie, koordynowanie pracy magazynu oraz zaopatrzenia. Może odpowiadać za działania, które firma podejmuje w zakresie importu oraz eksportu. Współpracuje z dostawcami oraz klientami firmy. Prowadzi nadzór nad środkami transportu i prowadzi ścisłą współpracę z magazynem oraz działem sprzedaży. Kompletuje wszystkie dokumenty dotyczące sprzedaży. Odpowiada za kontaktowanie się i współpracę z firmami spedycyjnymi, a także z urzędami celnymi. Podsumowując logistyk zatrudniony w przedsiębiorstwie produkcyjnym lub handlowym odpowiada za kwestie związane ze sprawnym transportem produktów lub surowców, który powinien odbywać się w sprawny sposób, ale także optymalny pod względem kosztów.