Oferta edukacyjna Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Brzezinach w roku szkolnym 2024/2025

 

pelna_oferta_edukacyjna.jpg

 

Szanowni Rodzice i Uczniowie!

W roku szkolnym 2024/2025 ZSP w Brzezinach prowadzić będzie nabór do następujących typów szkół i klas:

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE (4-letnie)

  • profil dla stewardess i stewardów - NOWOŚĆ!!!           (rozszerzenie z dwóch języków obcych i geografii)

Stewardessa/Steward jest członkiem załogi samolotu i zajmuje się bezpośrednią obsługą pasażerów w trakcie lotu oraz przygotowaniem samolotu do przyjęcia pasażerów. Głównym celem pracy stewardesy/stewarda jest zapewnienie pełnej obsługi pasażerów, również w sytuacjach awaryjnych, przekazanie informacji związanych z zasadami bezpieczeństwa, stworzenie miłej atmosfery podczas trwania lotu, dbałość o pasażerów w zakresie podania posiłków oraz napojów a także udzielanie pasażerom informacji związanych z lotem.

Edukacja z ratownictwa medycznego. Perspektywy pracy: porty lotnicze i morskie, linie lotnicze, przewodnicy turystyczni.

  • profil policyjno - prawny         (rozszerzenie z historii, j. angielskiego i j. polskiego)

Uczniowie w ciągu czterech lat nauki będą realizować dodatkowe zajęcia edukacyjne m.in. z prawa, kryminalistyki, prewencji, z zagadnień z zakresu bezpieczeństwa publicznego orazna temat specyfiki zawodu policjanta i zagrożeń podczas działań interwencyjnych. W klasie przewidziano zajęcia z profesjonalistami - instruktorami różnych technik walk i samoobrony.
W planie są także zajęcia na strzelnicy. Klasa objęta jest patronatem Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach.

  • profil sportowy           (rozszerzenie z biologii, j. polskiego, j. angielskiego)

Zajęcia w tej klasie będą obejmowały między innymi:

7 godzin wychowania fizycznego tygodniowo, a w ich ramach będą następujące zajęcia:
* 2 godz. tyg. - zajęcia na basenie
* 1 godz. tyg. - masaż sportowy i masaż klasyczny
* 1 godz. tyg. - korektywa i kompensacja, korekcja wad postawy oraz podstawy fizjologii i anatomii człowieka
* 3 godz. tyg. - zajęcia ogólnorozwojowe w sali sportowej i siłowni oraz gry sportowe

  • profil promedyczny      (rozszerzenie z biologii, chemii, j. angielskiego)
To wspaniała ścieżka edukacyjna dla miłośników nauk przyrodniczych oraz uczniów, którzy marzą o wykonywaniu zawodów medycznych. Uczeń zdobędzie solidne podstawy do dalszej nauki na kierunkach profilowanych np.: medycyna, stomatologia, farmacja, położnictwo. W programie edukacja z ratownictwa medycznego.
 
  • profil menadżerski      (rozszerzenie z j. angielskiego, geografii oraz z przedmiotu biznes i zarządzanie)

Menadżer-myśli nieszablonowo, realizuje projekty, opracowuje, analizuje informacje, podejmuje decyzje zarządzając organizacją lub jej częścią. Uczeń pozna mechanizmy ekonomiczno-gospodarcze oraz zagadnienia prawa w praktyce i łatwiej mu będzie studiować kierunki ekonomiczno-finansowe.

 

TECHNIKUM w zawodach: (5-letnie)

  • technik logistyk
  • technik ekonomista
  • technik żywienia i usług gastronomicznych
  • technik reklamy 
  • technik rolnik
  • technik leśnik

technik logistyk    (rozszerzenie z j. angielskiego i geografii)

Nauczysz się między innymi:

  • planować procesy przechowywania wytworzonych towarów i dostarczania ich do finalnych odbiorców,
  • odpowiednio rozmieszczać w czasie i przestrzeni wdrażane działania,
  • wytyczać trasy przejazdów, kontrolować je i modyfikować według potrzeb,
  • tworzyć rozkłady jazdy środków transportu danego przedsiębiorstwa,
  • efektywnie wdrażać oraz sterować przepływem i przechowywaniem towarów i usług,
  • zarządzać przepływem informacji w organizacji logistycznej,
  • przestrzegać zasad przy transporcie środków niebezpiecznych, organizować pracę zarówno środków transportu jak i pracowników je obsługujących,
  • posługiwania się językiem angielskim i niemieckim w logistyce.

Będziesz mógł podjąć pracę w firmach logistycznych, działach logistyki przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych, dystrybucyjnych, transportowo - spedycyjnych na stanowiskach związanych z zarządzaniem procesami logistycznym, zakładach komunikacyjnych, jednostkach samorządu terytorialnego.
W okresie nauki w szkole uczeń odbywa praktykę zawodową - 4 tygodnie w klasie III i 4 tygodnie w klasie IV. Jest też możliwość odbywania praktyk zagranicznych w ramach Programu Erasmus+.

technik ekonomista    (rozszerzenie z j. angielskiego i geografii)

Kształcenie w zawodzie zapewni osiągnięcie kwalifikacji właściwych w zakresie finansów, rachunkowości, organizacji procesów związanych ze sprzedażą wyrobów, towarów i usług. Zdobyte kwalifikacje pozwolą na zatrudnienie w instytucjach finansowych, organach administracji rządowej, organach samorządu terytorialnego. Technikum przygotowuje ucznia do podjęcia studiów ekonomicznych.

Uczniowie poznają podstawy funkcjonowania rynku i gospodarki, uczą się sporządzać korespondencję handlową, prowadzą akta osobowe pracownika, uczą się rejestrować i prowadzić własną działalność gospodarczą, uczą się naliczać podatki, ustalać wynagrodzenia, sporządzać listę płac, sporządzać plany, analizy i sprawozdania, poznają zasady uproszczonych form rachunkowości od podstaw.

W czasie nauki poznają programy magazynowe, kadrowo-płacowe, finansowo-księgowe. Są to programy firmy INSERT GT: Subiekt, Rachmistrz, Gratyfikant. Egzamin praktyczny potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik ekonomista odbywa się w pracowni komputerowej z wykorzystaniem podanych programów.

Nauka kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe oraz maturą. Do dyplomu dołączany jest tzw. EUROPASS - dokument potwierdzający kwalifikacje na terenie Unii Europejskiej. W okresie nauki w szkole uczeń odbywa praktykę zawodową - 4 tygodnie w klasie III i 4 tygodnie w klasie IV. Jest też możliwość odbywania praktyk zagranicznych w ramach Programu Erasmus+.

technik żywienia i usług gastronomicznych     (rozszerzenie z j. angielskiego i biologii)

Absolwenci uzyskują tytuł technika żywienia i usług gastronomicznych. Absolwent po ukończeniu szkoły może podjąć pracę w zakładach żywienia zbiorowego, instytucjach zajmujących się obrotem żywnością, służbie zdrowia, gospodarstwach agroturystycznych, hotelach, pensjonatach, domach wczasowych, hurtowniach spożywczych.

Nasz absolwent:

  • potrafi działać w zespole i podejmować pracę grupową,
  • posiada wiedzę w zakresie przedsiębiorczości, ekonomii, prawa,
  • wykorzystuje w czasie nauki nowoczesny warsztat pracy,
  • pozyskuje swoją wiedzę i umiejętności w miłej i bezpiecznej atmosferze,
  • uczy się w dobrze wyposażonych pracowniach.

Specjalności do wyboru przez uczniów:

  • organizacja usług gastronomicznych
  • dietetyka

W czasie nauki uczniowie odbywają praktyki:- w ośrodkach w górach, nad morzem, w zakładach gastronomicznych na terenie Powiatu Brzezińskiego - 4 tygodnie w klasie III i 4 tygodnie
w klasie IV. Jest też możliwość odbywania praktyk zagranicznych w ramach Programu Erasmus+.

technik reklamy     (rozszerzenie z j. angielskiego i j. polskiego)

Szkoła przygotowuje uczniów do przyszłej pracy w działach marketingu przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych, biurach ogłoszeń, działach promocji środków masowego przekazu, agencjach i studiach graficznych.
Atuty: obsługa profesjonalnego oprogramowania do tworzenia banerów reklamowych i ulotek, rozwijanie wyobraźni w obszarze plastyki, kreatywnego myślenia, możliwość odbycia praktyk w kraju i za granicą (program Erasmus+).

technik rolnik    (rozszerzenie z j. angielskiego i biologii)

Uczeń poznaje technologię uprawy i zbioru roślin, prowadzi produkcję roślinną i zwierzęcą, organizuje i nadzoruje produkcję roślinną i zwierzęcą, prowadzi i obsługuje pojazdy, maszyny i urządzenia stosowane w produkcji roślinnej i zwierzęcej, prowadzi sprzedaż produktów rolniczych. Zawód jest przeznaczony dla osób, które w perspektywie życie zawodowe chcą związać z prowadzeniem gospodarstwa rolnego przy wykorzystaniu dostępnych funduszy z Unii Europejskiej na rozwój obszarów wiejskich. Jest to dobra alternatywa dla tych, którzy cenią sobie niezależność w wykonywaniu obowiązków zawodowych.
W trakcie nauki poznasz jak korzystać z różnych źródeł informacji technicznej i ekonomicznej oraz doradztwa rolniczego. Praktyki odbywają się w nowoczesnych, perspektywicznych gospodarstwach rolnych przy czynnym udziale w pracach rolnych z wykorzystaniem najnowszych technologii. Nauka trwa 5 lat i kończy się uzyskaniem tytułu technika (po zdaniu egzaminów kwalifikacyjnych).

technik leśnik    (rozszerzenie z j. angielskiego i biologii)

Technik leśnik zarządza, organizuje i nadzoruje prace z zakresu gospodarki leśnej czyli nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, gospodarki łowieckiej, ochrony i użytkowania lasu; kieruje zabiegami pielęgnacyjnymi; prowadzi zakład usług leśnych; wykorzystuje właściwe narzędzia i urządzenia do wykonania prac z zakresu gospodarki leśnej.
Technik leśnik może znaleźć zatrudnienie w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, przedsiębiorstwach zajmujących się gospodarką leśną, ochroną lasów i stref zieleni, pracowniach usługowo-badawczych i marketingowych produktów leśnych, placówkach związanych z ochroną środowiska, biurach urządzania lasu i geodezji leśnej, parkach narodowych
i krajobrazowych, placówkach naukowo-badawczych, w urzędach gminnych, powiatowych i wojewódzkich na stanowiskach wymagających przygotowania z zakresu leśnictwa.
W okresie nauki w szkole uczeń odbywa praktykę zawodową - 4 tygodnie w klasie III i 4 tygodnie w klasie IV.

BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA (3-letnia)

  • blacharz samochodowy
  • cukiernik
  • elektryk
  • fryzjer
  • krawiec
  • kucharz
  • lakiernik samochodowy
  • magazynier - logistyk
  • mechanik pojazdów samochodowych
  • monter sieci i instalacji sanitarnych (hydraulik)
  • murarz-tynkarz
  • piekarz
  • sprzedawca
  • stolarz

Uczniowie odbywają 3 dni nauki przedmiotów ogólnokształcących w szkole oraz 2 dni praktycznej nauki zawodu u pracodawców. Raz w każdym roku szkolnym wyjeżdżają na miesięczne kursy kwalifikacyjne opłacane przez szkołę. Na kursach uczą się teoretycznych przedmiotów zawodowych. Każdy kurs kończy się egzaminami z poszczególnych przedmiotów. Młodociany pracownik zatrudniony w celu nauki zawodu posiada wszystkie prawa wynikające z Kodeksu Pracy, w tym prawo do wynagrodzenia.

Po ukończeniu Branżowej Szkoły I Stopnia i zdaniu egzaminu z jednej kwalifikacji absolwent uzyska dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, a także otrzyma wykształcenie zasadnicze branżowe. Absolwenci Branżowej Szkoły I Stopnia w celu uzyskania dyplomu technika będą mogli kontynuować naukę w dwuletniej Branżowej Szkole II Stopnia. Ponadto absolwent Branżowej Szkoły II Stopnia uzyska wykształcenie średnie branżowe i będzie mógł przystąpić do matury.

Zakończeniem nauki zawodu po 3. latach u rzemieślnika jest egzamin czeladniczy zdawany przed komisją egzaminacyjną Izby Rzemieślniczej. Uzyskane świadectwo jest państwowym dokumentem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe uznawanym również poza granicami kraju.

Absolwenci Branżowej Szkoły I Stopnia, którzy nie zdecydują się na naukę w Branżowej Szkole II Stopnia, będą mogli podjąć pracę lub wybrać Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych.
Branżowa Szkoła I stopnia to dobry wybór dla tych, którzy nie przepadają za nauką i wolą szybko rozpocząć życie zawodowe.

Zachęcamy do skorzystania z oferty edukacyjnej naszej szkoły.

Do zobaczenia na Dniach Otwartych!