Warunki i tryb przyjmowania uczniów do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Brzezinach
§ 42.
- O przyjęciu ucznia do szkoły decyduje Dyrektor Zespołu.
- Nabór do szkół odbywa się przez:
1) składanie informacji o danych ucznia i wyborze szkoły drogą elektroniczną,
2) złożenie w siedzibie Zespołu niżej wymienionych dokumentów:
a) podania,
b) kopii świadectwa ukończenia szkoły podstawowej,
c) kopii zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty,
d) w przypadku kandydatów do klasy pierwszej szkoły branżowej I stopnia i technikum, zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w określonym zawodzie. - Ustala się harmonogram rekrutacji obowiązujący w szkołach wchodzących w skład Zespołu zgodnie z zarządzeniem Łódzkiego Kuratora Oświaty wydawanym w roku szkolnym poprzedzającym nabór na następny rok szkolny wskazującym termin:
1) składania dokumentów do klas pierwszych;
2) ogłoszenia list przyjętych do szkół;
3) złożenia przez kandydatów umieszczonych na liście wstępnej oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty stanowiących potwierdzenie woli podjęcia nauki w wybranym typie szkoły. - Komisja kwalifikacyjna przyjmuje uczniów od 16 do 18 roku życia po ukończeniu szkoły podstawowej do:
1) Liceum Ogólnokształcącego - o czteroletnim cyklu kształcenia;
2) Technikum kształcącego w zawodach:
a) technik ekonomista,
b) technik reklamy,
c) technik logistyk,
d) technik żywienia i usług gastronomicznych,
e) technik leśnik
f) technik rachunkowości
3) Szkoły Branżowej I stopnia - kształcącej w zawodach:
a) kucharz
b) kierowca - mechanik - Absolwenci szkoły podstawowej, będący laureatami konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, przyjmowani są niezależnie od spełnienia kryteriów wskazanych w niniejszym Statucie.
- Kandydat do klasy pierwszej szkoły ponadpodstawowej może uzyskać maksymalnie 200 pkt.
- Liczba punktów za wyniki egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej wynosi maksymalnie 100 pkt.
- Liczba punktów możliwych do uzyskania za oceny z zajęć edukacyjnych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej wynosi 100 pkt.
- Sposób przeliczania na punkty ocen z języka polskiego i trzech wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych jest następujący:
1) stopień celujący - 15 pkt;
2) stopień bardzo dobry - 13 pkt;
3) stopień dobry - 11 pkt;
4) stopień dostateczny - 7 pkt;
5) stopień dopuszczający - 2 pkt;
6) świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem - 7 pkt. - Sposób przeliczania na punkty innych szkolnych lub pozaszkolnych osiągnięć ucznia z okresu nauki w szkole podstawowej umieszczonych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej jest następujący:
1) uzyskanie tytułu finalisty w konkursach przedmiotowych organizowanych przez kuratora oświaty:
a) jeden tytuł – 11 pkt,
b) dwa i więcej tytułów – dodatkowo 2 pkt;
2) zajęcie od 1 do 3 miejsca w konkursach tematycznych, co najmniej na szczeblu wojewódzkim: a) w jednym konkursie – 5 pkt,
b) w dwóch i więcej konkursach – dodatkowo 2 pkt;
3) zajęcie od 1 do 6 miejsca w zawodach sportowych indywidualnych lub od 1 do 4 miejsca w grach zespołowych, co najmniej na szczeblu wojewódzkim:
a) w jednej dyscyplinie – 5 pkt,
b) w dwóch i więcej dyscyplinach – dodatkowo 2 pkt; albo (w przypadku braku osiągnięć, co najmniej na szczeblu wojewódzkim) zajęcie od 1 do 3 miejsca w zawodach sportowych na szczeblu powiatowym - 3 pkt;
4) zajęcie od 1 do 3 miejsca w konkursach artystycznych, co najmniej na szczeblu powiatowym – 3 pkt;
5) osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu, albo osiągnięcia w aktywności środowiska szkolnego – 3 pkt. - W przypadku równorzędnych wyników, uzyskanych przez kandydatów w postępowaniu kwalifikacyjnym, pierwszeństwo mają według kolejności spełnienia podanych niżej kryteriów uczniowie, którzy:
1) otrzymali najwyższą liczbę punktów na egzaminie ósmoklasisty,
2) uzyskali najwyższą liczbę punktów za świadectwo. - O przyjęciu do danego typu szkoły i wybranej klasy decyduje największa suma punktów otrzymanych przez kandydata w postępowaniu rekrutacyjnym w kolejności od największej do najmniejszej. Istnieje możliwość przyjęcia kandydata do innej klasy pierwszej szkoły wchodzącej w skład Zespołu, w przypadku nie zakwalifikowania się do wcześniej wybranej.
§ 43.
- W uzasadnionych przypadkach dyrektor Zespołu może wyrazić zgodę na przyjęcie ucznia przechodzącego z innej szkoły.
- Uczeń przechodzący z innej szkoły przyjmowany jest na podstawie:
1) świadectwa ukończenia klasy programowo niższej w szkole publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej tego samego typu oraz odpisu arkusza ocen wydanego przez szkołę, z której uczeń odszedł;
2) pozytywnych wyników egzaminów klasyfikacyjnych w przypadku ucznia:
a) spełniającego obowiązek nauki poza szkołą
b) do klasy programowo wyższej niż to wynika z ostatniego świadectwa szkolnego ucznia zmieniającego typ szkoły lub profil kształcenia, albo przedmiot realizowany w zakresie rozszerzonym. - Egzaminy klasyfikacyjne przeprowadza się z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, ujętych w szkolnym planie nauczania dla klasy programowo niższej od klasy, do której uczeń przechodzi, z wyjątkiem zajęć edukacyjnych z wychowania fizycznego.